KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE
DZIECI I MŁODZIEŻY
Proces konsultacji wstępnej zazwyczaj obejmuje 3 spotkania.
Pierwsze spotkanie odbywa się jedynie z rodzicami. Zachęcamy, aby oboje rodziców pojawiło się na spotkaniu. Spotkanie polega na przeprowadzeniu wywiadu rozwojowego dotyczącego przeszłego oraz obecnego funkcjonowania dziecka. Rodzic proszony jest o opisanie trudności dziecka, a także zauważanych zasobów - mocnych stron. Rodzice pytani są o oczekiwania dotyczące pracy terapeutycznej z dzieckiem.Prosimy o przyniesienie wszelkiej dokumentacji psychologicznej, psychiatrycznej dziecka, tj: zaświadczeń lekarskich, opinii, rekomendacji, jeśli takowa jest w posiadaniu.
Drugie spotkanie odbywa się z dzieckiem. Wywiad psychologiczny z dzieckiem: psycholog spotyka się z młodą osobą, aby dowiedzieć się jak opisuje swoje potrzeby, czy zauważa trudności, jakie, czy zauważa swoje mocne strony? Rozmowa dotyczy też oczekiwań dotyczących pracy terapeutycznej i jej rezultatów.
Trzecie spotkanie odbywa się w pełnym gronie: rodzice oraz młoda osoba. Służy przekazaniu informacji z diagnozy dotyczącej oceny psychologicznej funkcjonowania dziecka i rozmowie na temat zalecanych form wsparcia. Rezultatem spotkań jest przedstawienie indywidualnie dopasowanej rekomendacji co do dalszej pracy.
Zdarza się, że w wyniku konsultacji diagnostycznych, psychoterapeuta zaleci skorzystanie z pomocy innego specjalisty np. lekarza psychiatry. Oprócz wywiadu, jako uzupełnienie informacji, możemy poprosić Klienta oraz rodziców o wypełnienie kwestionariuszy psychologicznych, które dostarczają dodatkowych informacji o bieżącym stanie dziecka, jego strategiach radzenia sobie, a także funkcjonowaniu w obszarach: emocjonalnym, poznawczym, relacyjnym oraz związanym ze szkołą i nauką.