STEFAN BAKER

Prowadzę terapię indywidualną dla dorosłych i młodzieży, i także terapię pary i rodzin. Pomagam ludziom, u których występują między innymi: stany depresyjne i lękowe, apatia, problemy z agresją, doświadczenie traumy, niska samoocena, trudności w relacjach czy problemy wychowawcze. Mam doświadczenie w pracy z ludźmi o różnym pochodzeniu, różnej orientacji seksualnej i różnych wyznań. Jestem native speakerem angielskiego, pracuje również w języku polskim i hiszpańskim. Czteroletnie wykształcenie psychoterapeutyczne zdobyłem w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończyłem magisterium z psychoterapii systemowej w Tavistock and Portman NHS Foundation Trust i wcześniej przez dwa lata studiowałem w Institute of Family Therapy w Londynie. Uczestniczyłem w kursach specjalistycznych prowadzonych przez The Anna Freud Centre, związanych z funkcjonowaniem rodziny i rozwojem dzieci i adolescentów. Dwukrotnie brałem udział w tygodniowych konferencjach psychoanalitycznych z relacji grupowych prowadzonych przez Tavistock Group Relations. Odbyłem także dwa roczne staże w państwowych przychodniach zdrowia psychicznego angielskiej służby zdrowia (NHS) w Londynie. Wcześniej uzyskałem dwa tytuły magistra z filologii hiszpańskiej i rosyjskiej na University of Cambridge i University of London.
Pracuję terapeutycznie od 2010 roku – przez 7 lat pracowałem w opiece społecznej w Londynie, wspierając ludzi z różnych grup społecznych, kulturowych i etnicznych. Współpracowałem ze szkołami i udzielałem konsultacji pracownikom i zespołom zajmującym się pracą społeczną i terapeutyczną. Uczyłem praktyki systemowej i psychoterapii międzykulturowej w różnych kontekstach – w poprzednich latach prowadziłem zajęcia dla studentów psychologii na Uniwersytecie Warszawskim (Warsaw International School of Psychology) i na Uniwersytecie SWPS.
Jestem pod stałą superwizją certyfikowanej superwizorki Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i uczestniczę w grupach superwizyjnych z zakresu psychoanalitycznej terapii pary. W swojej pracy terapeutycznej łączę podejścia systemowe i psychoanalityczne.
Publikacje
2022 - ‘Diagnoza Pary Międzykulturowej’ [transl. ‘Diagnosing Cross-Cultural Couples’], S. Baker; B. Zalewski; Hanna Pinkowska-Zielińska, Diagnoza w Psychoterapii Par, Tom II: Specyficzne Zjawiska w Diagnostyce Par, red. nauk. Bartosz Zalewski, Hanna Pinkowska-Zielińska, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN (p. 323-361).